Hos mølleren – fra korn til mel

Hos mølla blir kornet til mel du kan kjøpe i butikken.
Skriv ut

Kornet blir først renset. Deretter tilsettes vann. Det gjør kornet mer klart for å males. Vannet gjør selve kjernen mør og sprø, mens skallet blir seigt og lett å skille ut.

Så males kornet. I valsestolen blir kornet knust. Så males det finere og finere. Mel, gryn og kli siktes ut. De grove delene males på nytt.

 

Det lages ulike mel- og kornbladninger. Alt etter hva det skal brukes til. Mel av god kvalitet inneholder ofte korn fra 4-5 ulike partier. Det tas løpende analyser av melet for å sjekke at det har riktig næringsinnhold og bakeegenskaper.

 

Møllene bruker mest norskprodukter korn, men blander inn noe importert korn for å styrke proteinkvaliteten.

 

Her er en enkel beskrivelse av veien fra korn til mel:

 

 

Kornmottaket

I kornmottaket blir kornene grundig renset. Det tas korn prøver for å sjekke om kvaliteten er god. Etter at kornet er renset og tørket blandes korn fra flere forskjellige bønder, og sendes videre til møl lene med biler og båter.

 

1. Korn blandes og renses

Korn fra ulike kornmottak blandes sammen og renses på nytt. Ugress, stein og skitt blir fjernet.

 

2. Kornet males

Kornet males til mel, enten i valser eller i steinmøller. Maskinene har ulike innstillinger, som avgjør om vi får fint eller grovt mel.

 

3. Melet kontrolleres

Melet blir testet og sjekket om det har riktig næringsinnhold, og for å sikre at det har riktige bakeegenskaper. 

 

4. Melet pakkes

Melet pakkes i store sekker eller små poser. De store sekkene sendes til bakerne, da bakere lager mange brød hver dag og trenger store mengder mel. De mindre melposene blir sendt til butikkene. I butikkene får du kjøpt mel som du kan bruke til å lage ditt eget brød.

 

Følg kornet på reisen videre til bakeren.

Har du lest om hva som skjer hos bonden?